Фрагмент із книги Ошо : «Від медицини до медитації»

Звичайно, хворі потребують турботи, але вони не потребують любові. Це потрібно зрозуміти, тому що християнство перетворило майже на універсально визнану істину те, що любити хворих — це надзвичайно релігійно та дуже духовно. Але це цілком суперечить психології у природі. У той момент, коли ви починаєте любити хворого, ви припиняєте допомагати йому одужати, тому що, як тільки він одужає, його ніхто не любитиме. Хвороба є гарним приводом викликати любов до себе.

Ви, мабуть, бачили це, але не думали про це. Дружина працює весь день, вона абсолютно здорова, але коли вона бачить з вікна, що чоловік повертається додому, вона відразу лягає в ліжко. У неї головний біль, тому що, якщо вона не матиме головного болю, її чоловік не висловить свою любов. Але якщо в неї болить голова, то неохоче чоловік сяде біля неї, помасажує її голову, висловить фальшиве кохання, наговорить ніжних і гарних слів. Місяцями він не називав її «люба», але коли болить голова, він повинен називати її «люба». І це те, що вона хоче почути: Я люблю тебе. І я люблю тебе не тільки сьогодні, я любитиму тебе завжди».

Дивно, що ви висловлюєте кохання дітям, коли вони хворі. Але ви не розумієте просту асоціативну психологію: хвороба та кохання стають пов’язаними. Коли дитині потрібне ваше кохання, він повинен захворіти. Хто дбає про здорову дитину, хто дбає про здорову дружину, хто дбає про здорового чоловіка? Кохання, мабуть, схоже на щось на кшталт медицини — воно потрібне лише хворим.

Я хочу, щоб ви зрозуміли — дбайте про хворих, але ніколи не висловлюйте кохання. Дбати про хворого — це зовсім інша річ. Будьте байдужими, бо головний біль – це не щось визначне. Піклуйтесь, але уникайте ніжних, нічого не значущих слів, піклуйтеся найпрагматичнішим способом. Прикладіть до її голови компрес, але не висловлюйте кохання, бо це небезпечно. Коли хворіє дитина, дбайте, але будьте абсолютно байдужі. Змусіть дитину зрозуміти, що тим, що вона хвора, вона не зможе шантажувати вас. Все людство шантажує одне одного. Хвороба, старість, захворювання стали чи не вимогливими — «Ви повинні любити мене, бо я хворий, старий…»

Коли хтось хворий, ви показуєте йому свою любов… І такому заведеному порядку підпорядковується людство. Хворим людям ви не демонструєте гнів, навіть якщо ви злитесь. До хворих людей, навіть якщо ви не відчуваєте любов, ви виявляєте любов, а якщо не можете виявити любов, то принаймні співчуття. Але це небезпечно, і це дуже суперечить відкриттям психології.

Ви повинні любити себе, не думаючи про те, заслуговуєте ви любові чи ні. Ви живі — і це достатній доказ того, що ви заслуговуєте на любов, так само як ви заслуговуєте на дихання. Ви ж не питаєте, чи заслуговуєте ви на право дихати чи ні, Любов є майже невидимим харчуванням для душі, так само як їжа є харчуванням для тіла. І якщо ви сповнені любові до себе, то ви будете здатні любити інших. Але любіть здорових, любіть сильних.

Дбайте про хворих, дбайте про старих, але турбота — це зовсім інша справа. Різниця між любов’ю та турботою – це різниця між матір’ю та медсестрою. Медсестра дбає, мати любить. Коли дитина хвора, то для матері краще бути медичною сестрою. Коли дитина здорова, виливайте на неї стільки кохання, скільки зможете. Нехай любов асоціюється зі здоров’ям, силою, розумом — це завжди допомагатиме дитині в житті.