У грудні минулого року у мене виявили рак матки. Для мене це було подібно до рішення продовжувати страждати і померти або вийти з цього. Я дозволила тобі повністю увійти в мою істоту і потонула у твоїй любові: рак зник. Протягом останніх шести місяців, навіть коли я не могла тебе бачити, я відчувала твою близькість. Деякі з моїх друзів є саньясінами, і коли я їм це розповідаю, вони кажуть, що я біжу від реальності. Іноді я міркую, і мене долають сумніви щодо того, що я відчуваю. Чи мають вони рацію? Що таке реальність?

 

Відповідь Ошо

Завжди прислухайся до своїх власних переживань. У тебе був рак. І часто трапляється, що рак може стати величезною нагодою, тому що тепер смерть неминуча. І тепер питання не стоїть про те, що треба стримуватись, смерть все одно забере тебе. І тому, що смерть була така близько, ти більше пам’ятала мене, ти більше любила мене, тому що не було часу, щоб відкладати на потім. Вперше ти дозволила мені бути з тобою повністю, і рак зник.

Рак виникає з багатьох причин. Одна з причин полягає в тому, що ваше життя безглузде, позбавлене кохання, і в тому, що ви по-справжньому не живете — просто продовжуєте тяжке існування. У вас немає жодної причини жити, і проблема полягає в тому, що у вас немає і жодної причини вчинити самогубство. І тому в стані сну, як лунатики, люди рухаються від колиски до могили. Це довга подорож, і вони примудряються зробити її уві сні. Вони досягають могили, або те, що вони досягають, є могилою.

Я наказував тобі безперервно любити, жити повним життям. І впродовж цих декількох днів у тебе не було іншої альтернативи — наближалася смерть, ти любила усією своєю істотою. Ти дозволила мені бути в тобі — і рак зник. Це не я щось зробив, це ти щось зробила. Якби ти слухала мене раніше, то рак взагалі б не з’явився. Якби ти раніше любила з такою інтенсивністю і повнотою, то ти була б недосяжна для раку. Тепер, коли рак зник, ти приходиш до думки, що, можливо, це я вчинив диво. Я нічого не зробив. Ти вчинила диво, і саме тому, що ти говорила своїм друзям: «Мій наставник вчинив диво», вони закликають тебе бути реалістичнішими, і у тебе з’являються сумніви. Твої друзі праві. Будь реалістична, хоча вони самі не реалістичні. Єдиним реальним фактом є те, що рак зник, тому що уперше ти мала повноту істоти, єднання істоти, яка була сильніша за будь-який рак.

Тепер виникають сумніви, ти запитаєш друзів — і хто завгодно скаже: «Не будь безглуздою. Не будь забобонною», хоча вони не можуть пояснити, як і чому рак зник, вони закликають тебе до реалізму. Тоді ти запитаєш у них: «Тоді ви будьте реалістичні і скажіть мені, як зник рак». Дозволь їм трохи відчути рак! Дозволь їм обдумати це, нехай вони не зможуть заснути — чому ж пройшов рак? Тому що реальність треба шукати там.

І не чекай від мене дива. Це фікція. Ти вчинила диво, в цьому немає ніякого сумніву. І кожен здатний творити такі дива. Життя є такою таємницею, що якщо ми по-справжньому будемо безмовні, житимемо повним життям, любитимемо, то це багато що може змінити — і в тілі, і в думці, і в душі.

Але не переймай у своїх друзів безглузді ідеї, тому що рак може з’явитися знову, адже це не моя заслуга, це твоя заслуга. Якщо у тебе з’являються сумніви і якщо ти не знаєш, як це сталося, то твої сумніви можуть викликати рак. Це була повнота твоєї істоти, яка розчинила його, — твої сумніви можуть прокласти йому шлях до повернення. І тоді ніхто з ваших друзів не скаже: «Будь реалістична». І тоді ти повинна будеш повернутися до колишнього настрою, але цього разу тобі буде важчий.

Краще не потрапляти знову в таку ж біду. Цього разу буде важче, тому що цього разу ти чекатимеш позбавлення, а раніше такого очікування не було. Вперше, коли ти захворіла раком, ти не чекала ніяких чудес. Тепер, якщо це станеться, то ти намагатимешся бути тотальною, але спроби бути тотальною не є тотальністю, спроби бути такою, що любить не є любов’ю. І в глибині душі ти чекатимеш, що рак пройде, — ситуація не буде такою ж самій. І пам’ятай, наступного разу не звинувачуй мене в тому, що я не допоміг тобі. Вперше я не допомагав тобі теж. Це завжди ти. Що б з тобою не сталося, відповідальність несеш ти.