Уривок із книги Ошо : «Від медицини к медитації.»
Справжнє здоров’я має відбутися всередині вас, у вашій суб’єктивності, у вашій свідомості, тому що свідомість не схильна ні до народження, ні до смерті. Вона вічне. І мати здорову свідомість означає: по-перше — прокинутися, по-друге — бути гармонійним, по-третє — бути екстатичним, по-четверте — бути співчутливим. Якщо ці чотири умови виконані, тоді людина є внутрішньо здоровим. І санньясін (той, хто навчається медитації) може виконати ці чотири умови. Це зробить вас більш усвідомлюючим, тому що всі техніки медитацій є способами зробити вас більш усвідомлюючими, є пристроями, призначеними для того, щоб прогнати метафізичний сон. А танці, спів, тріумф можуть зробити вас гармонійнішими. Ця мить, коли танцюрист зникає, і тільки танець залишається. У цьому розрідженому просторі людина відчуває гармонію. Коли співак повністю забутий і залишається лише пісня, коли жодний центр не функціонує як «Я», тому що «Я» повністю зникло, і ви перебуваєте в потоці, цей потік свідомості гармонійний.
Пробудженість та гармонійність створюють можливість екстазу. Екстаз означає найвищу радість, невимовне; немає потрібних слів, щоб хоч щось сказати про нього. І коли людина досягла екстазу, коли людина пізнала найвищий пік радості, як наслідок приходить співчуття. Коли ви маєте цю радість, вам подобається ділитися їй, ви не можете цього уникнути, ви неминуче ділитеся. Це логічний наслідок володіння. Вона починає текти через край, вам нічого не потрібно робити. Це відбувається саме собою.
Це чотири засади внутрішнього здоров’я. Домагайтеся їх. Вони наші по праву первородства, ми тільки повинні зажадати їх.
Що розуміється під здоров’ям? Ми маємо спробувати це зрозуміти. Зазвичай якщо ми попросимо лікаря дати визначення здоров’я, він скаже лише те, що здоров’я — відсутність хвороби. Але це визначення є негативним. На жаль, ми повинні давати визначення здоров’ю по відношенню до хвороби. Здоров’я є позитивним чинником, станом позитивним. Хвороба – негативною. Здоров’я є нашою природою, хвороба – вторгненням проти природи. І тому дуже дивно, що ми маємо давати визначення здоров’ю, співвідносячи його із хворобою.
Те, що ми маємо давати визначення гостю, співвідносячи його з господарем, — це дуже дивно. Здоров’я співіснує з нами, хвороба приходить часом. Здоров’я супроводжує нас при народженні, хвороба є поверховим феноменом. Але, якщо ми запитаємо лікаря, що означає здоров’я, він може лише сказати, що здоров’я є, коли хвороба відсутня. Парацельс мав звичай говорити, що така інтерпретація є хибною, що концепцію здоров’я потрібно визначити позитивно. Але як ми можемо дійти позитивного визначення творчої інтерпретації концепції здоров’я?
Парацельс мав звичай говорити: «Поки ми не пізнаємо стан нашої внутрішньої гармонії, ми, у кращому разі, можемо звільнити вас від вашої хвороби, тому що ваша внутрішня гармонія є джерелом вашого здоров’я. Але, коли ми звільнимо вас від хвороби, ви відразу занедужаєте іншою хворобою, тому що стосовно вашої внутрішньої гармонії нічого зроблено не було. Суть питання в тому, що слід підтримувати вашу внутрішню гармонію».
Існує лише один вид здоров’я, і ​​для нього не потрібні жодні визначення. Якщо хтось запитує: «Як ваше здоров’я?», ви кажете: «Я здоровий». Він не питає: «Який у вас вид здоров’я?» Якщо він запитає: «Який у вас вид здоров’я?», Ви будете здивовані. Ви відповісте: «Просто здоров’я! Здоров’я — це просто здоров’я, почуття добробуту, відчуття, що все гаразд, що все йде так, як треба, я щасливий, я не думаю, що стан справ міг би бути кращим, ніж той, який є зараз».
Хіба багато видів здоров’я? Ні, є лише один вид здоров’я: бути здоровим. А ось хвороб існують мільйони.

Так само і з правдою: правда одна. А ось брехня буває безліч видів, тому що брехня залежить від вас, ви можете продовжувати вигадувати стільки брехні, скільки вам буде завгодно. Хвороби залежить від вас. Ви можете продовжувати жити неправильно, робити неправильно, є неправильно, і ви можете продовжувати створювати нові хвороби.
Здоров’я одне й те саме — завжди нове, але при цьому завжди те саме. Ви можете називати його найдавнішим і в той же час найновішим.
П’ять тисяч років тому хтось був здоровим, а тепер ви здорові. Ви думаєте, є хоч якась різниця? Він був не такого кольору, як ви, він не знав вашої мови, і минуло п’ять тисяч років, але якщо хтось був здоровий, ким би він не був, якою б мовою він не говорив, яким би не був колір його шкіри Чи був він чоловіком чи жінкою, старим чи молодим, але якщо він був здоровий, то, принаймні, вам відомо про нього те, що він був здоровий. Ви відчуваєте це відчуття здоров’я. Вам нічого не потрібно знати про ту людину — чи був він красивий, потворний, коротун або високий, не має значення, збігається лише факт — він був здоровий і ви здорові. Це цілком ідентичний досвід.
Але хвороби… щодня з’являються нові хвороби. Існують мільйони хвороб, і їх буде ще більше, тому що людина стає дедалі винахідливішою.
Ви ніколи не йдете до лікаря, тому що почуваєтеся здоровим, чи не так? І не кажіть: «Протягом двох тижнів я був здоровий — щось тут не так».
Насправді, у Стародавньому Китаї існувало одне правило, яке варто запам’ятати, можливо, колись у майбутньому воно знову буде застосовуватись. Конфуцій вплинув на Китай найбільше. І одна з його ідей полягала в тому… вона була застосована на практиці та діяла протягом багатьох століть. Ідея ця полягала ось у чому: лікарю мали платити за те, що він підтримував здоров’я пацієнта, а не за те, що він його лікував. Якщо лікарю платять за те, що він вас лікує, його особистий інтерес буде в тому, щоб ви продовжували хворіти. Чим сильніше ви занедужаєте, тим краще чим більше людей хворі, тим краще. Ви створюєте дихотомію в умі лікаря.
Спочатку лікаря вчать, що його робота полягає у тому, щоб зберігати здоров’я людей: «Ваша функція у продовженні їхнього життя, життєздатності, молодості». Але якщо лікар буде особисто зацікавлений у тому, щоб усі залишалися здоровими, молодими, щоб ніхто не хворів, тоді він помре від голоду. Якщо всі будуть здорові, тоді захворіють лікарі, сильно захворіють, захворіють до смерті. Що ж робити?
Але життєвий інтерес лікаря суперечить філософії, якій його вчили. Його інтерес у тому, щоб люди залишалися хворими, і чим більше хвороб, тим краще. І тому ви спостерігаєте одне дивне явище: коли хворіє бідняк, він одужує швидше, ніж багатій. Дивно… чому ж бідняк швидко одужує? Тому що лікар хоче позбутися його, він даремно втрачає час.
Ідея Конфуція має велике значення. Конфуцій каже, що кожна людина має виплачувати місячну винагороду лікарю за те, що вона підтримує її здоров’я. Якщо він продовжує бути здоровим протягом місяця, то він виплачує лікареві певну винагороду. Якщо він захворіє, тоді, відповідно, винагорода не сплачується.